Bezsenność

Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu i czuwania.

 Sen nie spełnia wtedy swojej podstawowej roli – organizm nie odpoczywa, gdy jest on płytki i niespokojny. 


Podział bezsenności według czasu występowania objawów :

Bezsenność przygodna

Występuje np wtedy gdy oczekujesz na jakieś ekscytujące wydarzenie, np egzamin, narodziny dziecka, spotkanie z kimś dla Ciebie ważnym itp. Lub po jakimś wydarzeniu np po wypadku, otrzymaniu złej informacji, kłótni. Bezsenność przygodna najczęściej trwa kilka nocy i zazwyczaj sama przechodzi. Jeśli jednak zauważasz u siebie , że często miewasz takie napady kilkudniowe – należy poszukać pomocy.

Bezsenność krótkotrwała lub przejściowa

Może trwać kilka tygodni – zazwyczaj bezsenność przejściowa jest związana z przedłużającą się sytuacją stresową, np utratą pracy, kłopoty finansowe, rozstaniem z bliskim, rozwodem czy urazem fizycznym. Z tego powodu, że ta bezsenność trwa więcej niż kilka dni – ma znaczący wpływ na samopoczucie, wpływa negatywnie na osobowość, nastrój. Może też wywołać następny stres – z kładzeniem się do łózka co nakręca problem. 

Pragnienie snu połączona z obawą, że nie uda się usnąć już sama w sobie wywołuje ogromny stres – który przekłada się na problem z zaśnięciem.

Bezsenność przewlekła

Gdy trwa miesiąc i dłużej, to już jest to poważny problem. Wtedy to własnie popada się w błędne koło – jednej nocy nie możesz spać bo martwisz się konkretnym problemem np bardzo ważnym spotkaniem które ma nastąpić jutro. Spotkanie się udaje – wydawać by się mogło że dziś uśniesz spokojnie – ale myślisz o tym że poprzedniej nocy nie mogłeś spać, co ponownie nie pozwala Ci usnąć.

Jeśli Twoje problemy ze snem utrzymują się – to jak najszybciej potrzebujesz uzyskać pomoc fachowca, ponieważ nieleczona przewlekła bezsenność jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych – jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Po prostu organizm nie regeneruje się, szybciej się starzeje, jest mniej odporny na wszystkie choroby i zaczynasz łapać przeziębienia, grypy itp 


 

Bezsenność : Podział według pierwotnej przyczyny 

Bezsenność pierwotna w której wyróżniamy :

1. Bezsenność warunkowa – wyuczona. Rozpoznawana u osób cierpiących na przewlekły stres, a w wyniku tego rozwijają się nawyki które maja wpływ na zasypianie i sen. To u nich rozwija się tak zwane błędne koło związane z układaniem się do snu. Po nieprzespanych kilku nocach osoba ta utożsamia sypialnie i łóżko z niemożnością uśnięcia. Gdy zbliża się pora odpoczynku, odczuwa coraz większy niepokój, a myśli zaczynają się koncentrować na bezsenności. Obawia się że nie będzie mogła usnąć i ostatecznie ten niepokój i frustracja nie pozwala jej usnąć.

To tak zwana samospełniająca się przepowiednia – boje się że nie usnę – więc nie usnę.

2. Bezsenność subiektywna – Gdy wydaje Ci się , że nie możesz zasnąć – ale jednak w tym czasie śpisz. Wyobrażasz sobie np że sam proces uśnięcia to wyłączenie mózgu i jesteś zupełnie nieświadomy. Tylko wtedy masz przekonanie że spałeś, gdy nic nie pamiętasz.  Niepokój powstały z tego powodu nie daje poczucia wypoczęcia i nasila stres z tym związany.

3. Bezsenność idiopatyczna – występuje wtedy, gdy większość życia nie udaje się znaleźć przyczyny bezsenności. Z uwagi na to, że często występuje u osób spokrewnionych, uważa się że może to być niewykryta nieprawidłowość w mózgu.

Bezsenność wtórna

Przyczynami w tym przypadku są problemy natury fizycznej. Bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, depresja. Wtedy bezsenność jest uznawana za symptom a nie za osobne schorzenie.

 


Leczenie tylko objawów, bez usunięcia przyczyny, może doprowadzić do nieszczęścia.

 

 

 Umów się z fachowcem