Posted on

Jakość snu równie ważna jak ilość

Oczy, to tylko „sprzęt”, w który zostaliśmy wyposażeni do postrzegania świata. Tak też jak inne zmysły. Zauważasz czasem, że tak naprawdę nie widzisz rzeczywistości poprzez oczy !?  Widzisz ją poprzez mózg. Jak to jest ?

Oczy „zbierają” tylko odbite światło od przedmiotów jak matryca kamery i przerabia je na sygnał elektryczny wysyłany do mózgu.  To co wydaje się nam, że widzimy – to tylko projekcja , interpretacja mózgu. Tak jakbyśmy mieli w głowie rzutnik z komputerem, który wyświetla nam „NASZ” świat.

Z innymi zmysłami jest tak samo.

Otaczająca nas rzeczywistość jest tworzona poprzez sygnały elektryczne i reakcje chemiczne w Twoim mózgu. Następnie obrabiana , interpretowana i przesyłana w formie gotowego obrazu – którego odbieramy właśnie jako ten „prawdziwy” „realny”

To tak samo jak we śnie, śnisz – obrazy, zapachy, pojawiają się bezpośrednio w Twoim mózgu tworząc projekcje snów, tyle że już bez użycia pośredników (czyli zmysłów).

Pewnie słyszałeś, że Twój mózg nie odróżnia wyobrażeń od rzeczywistości.  Wystarczy pomyśleć o soczystej cytrynie, o jej zapachu, smaku, porowatej skórce – i Twój organizm zacznie wytwarzać ślinę w ustach.

On nie wie, że to nieprawdziwa cytryna. Ale Tobie przekazuje taką informacje !

Tak samo jest we śnie, z jedną różnicą – gdy śpimy część mózgu (płaty czołowe) odpowiedzialna za logiczne myślenie jest wyłączona i dlatego widząc słonia przebiegającego przez Twój pokój, wydaje Ci się to całkiem normalne.

Jakość snu jest bardzo ważna – nie wystarczy że położymy się w łóżku i prześpimy 8 godzin. Ważne jest to – jak będziemy spać, śnić.

 

Czułeś się kiedyś zmęczony po nocy z powodu „ciężkiego snu” ? W którym uciekałeś, męczył Cię jakiś problem ? Budziłeś się spocony z wysiłku ?

 

Podziel się swoimi odczuciami i refleksjami